Dedikoducu Kızlar


Join the forum, it's quick and easy

Dedikoducu Kızlar
Dedikoducu Kızlar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey

Aşağa gitmek

default Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey

Mesaj tarafından emma287 Paz Eyl. 05, 2010 3:44 am

EBRU NEDİR?
Kâğıt süsleme sanatlarının en önemlilerinden biri... Bütün Osmanlı sanatlarında olduğu gibi usta-çırak usulü ile öğrenilen ve sanatçının iradesi dışında birçok değişkenden etkilenen bir sanattır. Ebru; renklerin suyla dansının yarattığı bir ahenktir aslında. Bazı kaynaklar ebrunun yüz suyu anlamına gelen "ab-ı ru" sözcüğünden bazı kaynaklar ise Orta Asya dillerinden Çağatayca'da hareli görünüm damarlı kumaş ya da kağıt anlamına gelen "ebre"den geldiğini söylese de en yaygın kanı kelimenin kökeninin Farsça; bulutumsu bulut gibi anlamına gelen "ebri" den gelmekte olduğudur. Her ne şekilde isimlendirilse isimlendirilsin insanlara da isim olan ebru gizemli bir ahenk taşıyor.
Zorlu ve emek isteyen bir sanat olan ebru geri dönüşü olmayan tekrarı olmayan çok değişkenli bir sanattır.
Birçok eski eserde süsleme amacıyla kullanılan ebru geleneksel el sanatlarımızdan olmasına rağmen yakın zamana kadar unutulma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Dünya çapında çeşitli milletler tarafından sahiplenmeye başlanmış bazı ülkelerde ebru yapımı sırasında kullanılan malzemeleri üreten firmalar boy göstermişti.
Ebru sanatında son devrin piri merhum Mustafa Düzgünman gerek yetiştirdiği öğrencilerle gerek bu sanata kazandırdığı anlayışla manevi hazinelerimizden birinin payidar kalmasında büyük rol oynamıştır.
_________________
MALZEMELER
KAĞIT : Emici özelliği fazla ve mat olanları tercih edilir. Genellikle birinci hamur kâğıt kullanılır.
KİTRE: Kitre Anadolu'da yetişen geven türü dikenli bitkilerden elde edilen yapışma özelliği az olan bir zamk çeşididir. Suyla birlikte karıştırılarak uygun kıvam elde edilir. İpek kitresi ise toz halinde hazır olarak satılmaktadır. Piyasada aktarlarda bulunabilen kitrenin plaka halinde beyaz ve topraksız olanları tercih edilmelidir.
TEKNE: Ebru yapımında tekne dediğimiz içine kitre konan kaplar kullanılır.
FIRÇA: Fırçanın sapı için esnek olduğundan dolayı gül dalı kullanılır. Kıllar ise at kuyruğundan elde edilir.
BOYALAR: Ebru yapımında genellikle oksit kırmızı oksit sarı oksit siyah lahur çiviti kullanılır. Diğer renkler de bunların karışımından elde edilir. Güzel bir ebru için renkleri uyumlu kullanmak önemlidir. Bu nedenle koyu renklerden başlanarak renkler kullanılır. Tabandaki siyah boya üzerindeki boyaları canlı ve aktif gösterir. Aralardaki beyazlar da renklere hareket getirir.
ÖD: Renklerin kitre üzerinde kalmasını sağlar. Boyanın içine atılarak kullanılır. İpek boyalar için kullanılmaz.
BİZ: Büyük kalınca iğne olup ebruya şekil vermekte kullanılır.
__________________
NASIL YAPILIR?
Ebru yapımına başlamadan önce seçilecek kağıdın ölçüsüne uygun büyüklükte bir tekne alınır tekne kitreli su ile doldurulur. Ebru teknesi basitçe alüminyum bir baklava tepsisi gibidir. Kitre bir bitkinin özü olup baharatçılarda (aktarlarda) satılır. Sinme bir avuç veya tepeleme iki çoba kaşığı kitre iki litre kadar su içinde 2 3 veya 4 gün bekletilerek kitrenin su içinde iyice şişmesi sağlanır. Şişen kitre su içinde el ile yoğurularak suya karışması sağlanır. Kitreli su boza kıvamında veya az seyreği olmalıdır. Hazırlanan sıvı ince bir tülbent ile süzülerek temizlenir. Son haliyle tekneye yavaşça (köpürtmeden) boşaltılır.
Değişik renklerde toprak boyalar ayrı ayrı iki cam yüzey (veya seramik krom) arasında iyice ezilir. Ezilme esnasında hafif su katılır. Ezilme sonrasında meydana gelen çamur benzeri boyaya sığır ödü katılarak 15 gün veya bir ay kadar bekletilir. Boyanın öd asidiyle pişmesi sağlanır. Beklemeden sonra mamül sulandırılarak kullanılır. Boya açılmıyorsa öd katılır. Rengi açmak için su kullanılır.
Bir ebru bir defa yapılabilir.
Hazırlanan boyalar fırça veya metal çubuk yardımıyla daha önce hazırlanmış olan kitreli suyun üst yüzeyine damlatılır.Boyaların açılmasını ve şekillerin yuvarlaklığını kesin olarak bilemeyiz. Ancak fikir sahibi oluruz. Yaptığımız ebrunun tam olarak nasıl olacağını değil neye benzeyeceğini bilebiliriz. Bu yüzden iki defa aynı ebruyu yapmak imkansızdır.
Kağıt tekneye serilir iş tamamlanır.
Kağıt düzgünce tekne üzerine bırakılır görüntünün kağıda işlemesi sağlanır. Kağıt temiz bir ortamda kurumaya bırakılır.
Su yüzeyinde meydana gelen şekiller teknik gereksinme sonucu daha çok soyut olarak gelişir. Bu düzenlemeden sonra seçilen kağıt su yüzeyine yatırılır. Birkaç saniye sonra kaldırılır ve kitreli suyu süzülünceye kadar iki ucundan asılır.
Bu ebrû tekniğinde sanatçı boyaların kitreli su üzerindeki dağılışına yeterince hakim olamaz. Bu yüzden bir takım kalıplaşmış ebrû tipleri oluşmuştur.
__________________
EBRU ÇEŞİTLERİ
BATTAL EBRU : Boyaların koyu renkten başlanarak açık renge doğru fırça yardımıyla Kitreli su üzerine serpilmesiyle elde edilir. Boyalar daha sonra kağıda geçirilir. Basit bir ebru çeşidi gibi görünmekle birlikte boyaların yüzeyde eşit miktarda ve büyüklükte dağılmasını sağlamak özellikle ebru yapmaya yeni başlayanlar için pek de kolay olmamaktadır. Diğer ebru çeşitlerine geçebilmek için önce Battal Ebruyu doğru yapmak gerekir. GEL - GİT EBRUSU : Battal Ebru yapıldıktan sonra ince bir çubuk yardımıyla üzerine paralel çizgiler çekilerek oluşturulur.
ŞAL EBRUSU : Gel-Git Ebrusu yapıldıktan sonra yine ince bir çubuk yardımıyla enine üç adet boyuna da iki adet ( S ) harfi bunların aralarına da istenildiği gibi kavisler çizilerek hazırlanır.
SOMAKİ (MERMER) EBRUSU : Gel-Git veya şal Ebrusu üzerine fırça yardımıyla Battal Ebru yapılarak elde edilir.
TARAKLI EBRU : Ebru teknesinin eninden 5 mm. küçük tahtalarla belli aralıklarla dizilmiş toplu iğne tel veya ince çivi ile hazırlanan taraklar kullanılarak yapılır. Önce Gel-Git Ebrusu oluşturulur daha sonra Gel-Git enine hazırlandıysa boyuna boyuna hazırlandıysa enine tarak yardımıyla tarama yapılır. Eğer istenirse üzerine enine veya boyuna " S " harfleri çizilerek taraklı şal ebrusu oluşturulur.
HAFİF EBRU : Üzerine daha sonra yazı yazmak için oluşturulan renkleri
soluk ve cansız ebrulardır. Burada yazı ön plana çıkar. Hazırlanan kitreye su ilave etmek ve boyalara da damlalık yardımıyla öd ve su ilave edilerek oluşturulan malzemeyle yapılır.
AKKASE EBRU : Arap zamkı kullanılarak hafif Ebrunun bazı kısımları kapatılır. Sonra daha koyu bir ebru yapılır. Arap zamkı sürülen yerler ikinci boyaları almazlar boş kalan bu yerlere daha sonra yazı veya Tezhip yapılabilir.
KUMLU-KILÇIKLI EBRU : Tekne iyice kullanıldıktan sonra dibinde kalan kitreden bu çeşit ebru yapılır. Kitrenin kirlenmesiyle oluşan mukavemet ve boyadaki su oranının az olmasıyla teknede boyaların çatlaklar oluşturmasıyla elde edilir.
YAZILI EBRU : Arap zamkıyla yazılan yazıların olduğu kısım boya almaz ve o bölüm boş kalır. Yazılı Ebruyu hem Hat hem de Ebru sanatı ile uğraşan sanatçılar yapmışlardır.
HATİP EBRUSU : Zemine Battal Ebru yapılır sonra Hatip Ebrusunda kullanılacak renkler seçilir. Tekneye boyuna ve enine dört-beş adet eşit aralıklarla boya damlatılır içlerine diğer renkler de aynı şekilde damlatılır. Burada boyaların çaplarının eşit olmasına dikkat etmek gerekir. Daha sonra üzerlerine çubuk yardımıyla şekil verilir.
ÇİÇEKLİ EBRULAR : Zemine Battal Ebrusu yapılıp üzerine çubuklar yardımıyla lale gelincik karanfil papatya gibi çiçekler yapılarak hazırlanır.
__________________
EBRU TARİHİ
Ebru sanatının ilk kez ne zaman ve nerede yapıldığı tam olarak bilinememektedir. Tarihi ve kimin tarafından yapıldığı belli olmayan bazı eserler vardır. Bugün kayıtlardaki en eski ebru 1595 yılına aittir. Şebek Mehmed Efendi imzasını taşır. Ancak bir sanatın gelişmesi ve kabul görmesi için yüzlerce yıl geçmesi gerektiğini ve kayıtlarda da detaylı bir arama yapılmadığını düşünürsek bu sanatın çok daha eskilere dayanan bir geçmişi olduğunu kabul etmemiz gerekir.
Ayrıca ebru kelimesinin Farsça'daki EBRİ kökünden geldiğini iddia edenler olsa da bu kelimenin kullanılmasından yıllar öncesinde Türkistan'da EBRE kelimesinin çok yakın anlamda kullanıldığı bilinmektedir. Yani kelimenin Farsça'ya zamanın Türkçe'sinden geçmiş olma olasılığı yüksektir. Osmanlı'nın son devirlerinde yaşamış olan Üsküdarlı Şeyh Sadık Efendi Ebru Sanatı'nın inceliklerini öğrenmek için Buhara'ya gitmiştir. Bu da Ebru Sanatı'nın Orta Asya kökenli olduğuna dair güçlü bir kanıttır.
Ebru Sanatı'nın günümüze ulaşmasında Üsküdarlı Şeyh Sadık'ın büyük payı vardır. Onun devamında Hezarfen Edhem Efendi Necmeddin Okyay ve Mustafa Düzgünman bir yandan sanattaki geleneği korumuş aynı zamanda da ebru çeşitlerini tanzim ederek Ebru'yu güçlü bir sanat haline getirmişlerdir.
Ebru Sanatı ile ilgili yazılmış ilk eser Tertib-i Risale-i Ebri adını taşır ve 1608 tarihlidir. Basitçe ebru yapımından ve ebru sanatçılığından bahseder.
avatar
emma287
Moderatör
Moderatör

Mesaj Sayısı : 148
Tecrübe Puanı : 1326
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 04/09/10
Yaş : 29

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey

Mesaj tarafından emma287 Paz Eyl. 05, 2010 3:45 am

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey Ebru

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey Ebru_sanat

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey EbruResimleri

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey Www.yeniresim.com_-_Ebru_Sanat_Resimleri_-_Suda_Lale_Resmi
avatar
emma287
Moderatör
Moderatör

Mesaj Sayısı : 148
Tecrübe Puanı : 1326
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 04/09/10
Yaş : 29

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey

Mesaj tarafından emma287 Paz Eyl. 05, 2010 3:45 am

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey Ebruuuuuuuuuu

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey Www.harikasozler.net_-_ebru_sanat96

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey Www.yeniresim.com_-_Ebru_Sanat_-_Ebru_Sanat

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey Www.harikasozler.net_-_ebru_sanat
avatar
emma287
Moderatör
Moderatör

Mesaj Sayısı : 148
Tecrübe Puanı : 1326
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 04/09/10
Yaş : 29

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

default Geri: Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey

Mesaj tarafından emma287 Paz Eyl. 05, 2010 3:45 am

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey 164el

Ebru Sanatı,Ebru Sanatı Hakkında Herşey Edayazili0043np
avatar
emma287
Moderatör
Moderatör

Mesaj Sayısı : 148
Tecrübe Puanı : 1326
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 04/09/10
Yaş : 29

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz